Laboratoř aplikované entomologie

Posláním laboratoře je rozšířit naše znalosti o ekologii, ekologické fyziologii a chování hmyzích škůdců a jejich přirozených nepřátel. Tyto znalosti slouží jako základ pro vývoj nových a alternativních metod ochrany rostlin, jako je např. biologická ochrana. Zabýváme se především problematikou hmyzích škůdců v lesnictví, kde patří mezi modelové objekty zástupci podčeledi kůrovcovitých a čeledi nosatcovitých. Dále se zabýváme vývojem odchytových zařízení a insekticidních prostředků na bázi nanotechnologií. 

 

Řešené výzkumné projekty

Projekt OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Laboratoř aplikované entomologie nově řeší projekt CZ.01.1.02/0.0/0.0/21 374/0026797 "Insekticidní plachty", který je spolufinancován Evropskou unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj. Projekt je zaměřen na vývoj prostředku na ochranu rostlin - textilie s obsahem insekticidu, prostředku použitelného k regulaci populace lýkožrouta smrkového v lesních porostech. Projekt je řešen ve spolupráci s firmami NanoMedical, s.r.o. a L.E.S. CR, s.r.o.

Podkorní hmyz na modřínu opadavém – bionomie a možnosti účinnější ochrany lesa

Porosty modřínu opadavého zaujímají v ČR plochu přibližně 85000 ha. Vzhledem k jeho významu v obnově lesních porostů a adaptaci na změnu klimatu bude jeho zastoupení v lesích narůstat. Cílem čtyřletého projektu je zjištění spektra podkorního hmyzu na modřínu v ČR, doplnění chybějících údajů o bionomii nejvýznamnějších druhů a návrh možností ochrany před těmito škůdci.

Signalizace termínu pro ukončení chemické ochrany (aplikací POR postřikem) proti lýkožroutu smrkovému v návaznosti na detekci přechodu lýkožroutů do diapauzy

Laboratoř aplikované entomologie je od roku 2023 řešitelem aktivity financované Ministerstvem zemědělství z rozpočtu Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů (NAP). Cílem projektu je doporučit vlastníkům a správcům lesních porostů přesný termín ukončení aplikace insekticidního postřiku proti lýkožroutu smrkovému. Termín ukončení bude stanoven na základě posouzení fyziologického stavu lýkožroutů odebraných na zkoumaných lokalitách.

Vybrané aspekty bionomie klikoroha borového a jejich využití pro optimalizaci ochrany lesa

Klikoroh borový je významným škůdcem jehličnatých výsadeb v České republice. Dospělci se dožívají až pěti let, přičemž délka života, plodnost a rychlost vývoje se liší dle druhu dřeviny, na níž probíhá vývoj. Cílem projektu je doplnit výše zmíněné charakteristiky pro nejvýznamnější tuzemské druhy jehličnatých dřevin, doplnit informace o mechanizmech přezimování a chladové odolnosti larev a dospělců a vyhodnotit účinnost různých metod komerčně dostupné ochrany sazenic před okusem. Dle získaných údajů budou upraveny metodické postupy ochrany před tímto škůdcem v ČR a druhová skladba sazenic na holinách po kůrovcových těžbách. Projekt GS LČR 08/2017; PI: Petr Doležal.

Bionomie hmyzích škůdců borových porostů v podmínkách ČR – neznámé aspekty a praktický význam

V posledních letech dochází na mnoha místech v České republice k plošnému rozpadu borových porostů vlivem sucha a přemnožení podkorního hmyzu. Cílem projektu je získat informace o složení podkorní fauny borovice lesní na lokalitách ve středních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě. U nejvýznamnějších druhů budou získány základní poznatky o bionomii a proveden test účinnosti odchytových zařízení na bázi komerčně dostupných feromonových odparníků i stromových lapáků. Na základě výsledků budou navrženy vhodné metody ochrany porostů před hmyzími škůdci borovice lesní. Projekt GS LČR 00002-2019-99-48; PI: Petr Doležal.

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Entomologický ústav
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA