Profesor Tim Flannery, proslulý australský vědec, klimatolog a objevitel přijíždí do Českých Budějovic na pozvání Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Ve dnech 11. a 12. listopadu se setká se studenty a odborníky obou institucí a přednese dvě přednášky, na které je zvána i široká veřejnost.
Danny Haelewaters, mykolog původem z Belgie, se zaměřuje na multitrofickou symbiózu, která zahrnuje vztahy na více úrovních potravinového řetězce. V projektu jeho skupiny pro monitorování biodiverzity bude zkoumat symbiózu mezi netopýry, mouchami žijícími na těle netopýrů a houbami, které parazitují na mouchách.
Biologické centrum Akademie věd České republiky a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích právě hostí 12. ročník prestižní České konference hmotnostní spektrometrie (CMSC 2024). Tato mezinárodní konference, která se koná ve dnech 30. 10. až 1. 11. 2024 ve vědeckém kampusu, přivítá přední vědce, studenty a odborníky z oblasti chemie, biologie a medicíny, kteří se zaměřují na hmotnostní...
Předseda Grantové agentury České republiky (GA ČR) Petr Baldrian ocenil pět nejlepších vědeckých projektů ukončených v minulém roce. Oceněný základní výzkum přispěl k významnému prohloubení znalostí v daných disciplínách a otevřel cestu k jejich dalšímu praktickému využití.
Česko musí rychle inovovat, aby zachránilo alespoň nejcennější lesní porosty před kůrovcem. Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity a společnost Greativity Group vyvinuly speciální kamerovou sondu, která pomůže odhalit zárodky možných kalamit a zabránit tak plošnému kácení lesů. S pomocí sondy lze zachránit 30 – 60 % stromů Na vývoji nového zařízení se podílel i Petr Doležal, specialista na...
Předseda Grantové agentury České republiky (GA ČR) Petr Baldrian v úterý 8. října ve Strahovském klášteře ocenil pět nejlepších vědeckých projektů. Mezi oceněnými je Martin Volf z Biologického centra AV ČR, který zkoumá chemické obranné strategie rostlin.
Ekdysteroidy představují velmi zajímavou skupinu polyhydroxylovaných steroidů produkovaných mnoha rostlinami a také členovci, kde regulují svlékání, vývoj a reprodukci. Vykazují anabolické vlastnosti u savců a jejich použití jako doplňků stravy se těší velké pozornosti u sportovců, v dostihovém sportu a ve výživě hospodářských zvířat. V naší bioanalytické laboratoři zaměřené na výzkum...
Čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách získal Jan Lepš z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR. Ocenění převzal z rukou předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové v sídle instituce na Národní třídě v Praze 9. září.
Citlivá obnova vytvořila prostor pro ohroženého brouka: Pískovny jsou domovem řady ohrožených živočichů a rostlin. Jejich rekultivace mohou přírodě pomoci, nebo vzácné obyvatele pískovny naopak zlikvidovat. Objev svižníka písčinného, vzácného brouka v pískovně Cep II na Třeboňsku ukazuje, že pískovna byla rekultivována citlivě a s ohledem na přírodu.
Existuje asi 1500 druhů octomilek, jen ty severské se ale díky evoluci naučily přežít i tuhou zimu. Jejich studiu se věnují vědci z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Zajímá je, jak je možné, že tento druh octomilky dokáže přežít i v kapalném dusíku, tedy při teplotě až minus 196 °C.