Samuel Dijoux zvítězil ve 4. Mezinárodní studentské soutěži SIL o nejlepší publikaci (limnology.org) se svým článkem o vícekanálových potravních sítích publikovaným v roce 2021 v Ecology Letters. Samuel Dijoux také získal dělené 3. místo v rámci studentské soutěže Ceny Vojtěcha Jarošíka pro...
Jednoho z nejvzácnějších českých brouků vysadili entomologové z Biologického centra AV ČR v bývalém vojenském prostoru Milovice. Kriticky ohrožený chrobák je přitom v Čechách považován za vyhynulého, poslední známý záznam tohoto druhu pochází z roku 2005 z Rané v Českém středohoří. Na Moravě se vyskytuje na několika posledních lokalitách v okolí Mikulova.
Jepice tvoří velmi starobylou skupinu hmyzu a zkameněliny jejich vymřelých příbuzných lze vysledovat stovky milionů let zpátky do minulosti. Vědci z Biologického centra a Přírodovědného muzea ve Stuttgartu zkoumali unikátní zkameněliny jepičích larev z období triasu, ze samého počátku druhohor.
Počet druhů stromů v místních ekosystémech je klíčovým měřítkem biologické rozmanitosti. Známé ekologické pravidlo říká, že počty druhů se směrem od pólů k rovníku zvětšují. Proč však tento trend není úplně univerzální a co všechno může ovlivňovat lokální biodiverzitu? Vědecký časopis Nature Ecology and Evolution právě zveřejnil studii, která na základě analýzy bezkonkurenční databáze srovnala...
V posledních týdnech v lesích vrcholí letní žír klikoroha borového. Tento dvoucentimetrový brouk je považován za kalamitního škůdce, protože v lesních monokulturách ve velkém okusuje sazenice jehličnanů. Na vzestupu je zejména na místech, kde vznikly paseky po vykácení smrků zasažených kůrovcem a kde se nyní vysazují nové stromky. Odborníci z Biologického centra Akademie věd (AV) ČR vyvinuli...
RNDr. Martin Volf, Ph.D., vedoucí laboratoře evoluční ekologie, získal Cenu Akademie věd ČR pro mladé vědecké pracovníky za vynikající výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Martin Volf v rámci svého výzkumu ukázal, jak lokálně působící mechanismy indukce mění stromy v mozaiky rozmanitých strategií obrany proti herbivorům.
Občas se záchrana mizejících druhů hmyzu může v našich podmínkách jevit jako boj s větrnými mlýny. Entomologové ale neklesají na mysli a snahu o přežití vzácných motýlů či brouků nevzdávají. Jedním z nich je například jasoň dymnivkový, motýl, kterého Česká společnost entomologická vyhlásila Hmyzem roku 2021. Proč počty některých druhů hmyzu klesají až na kritickou úroveň a jaká řešení odborníci...
Ve tkáních larev C. costata byly pomocí MALDI-MS-imaging techniky lokalizovány kryoprotektivní látky a byl studován jejich metabolismus, teplotní chování a protektivní vlastnosti.
V článku Pardikes et al. 2022 právě publikovaném ve špičkovém časopise Global Change Biology jsme se zabývali výzkumem, jak změny klimatu ovlivňují interakce ve společenstvu octomilek a jejich parazitoidů.
Studentka gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích Tereza Maxerová dostala Cenu Učené společnosti v kategorii středoškolský student. Zaujala svou studií "Vliv obnovy tůní v areálu bývalého tankodromu na společenstvo vodních brouků", kterou vypracovala pod vedením entomologa Vojtěcha Koláře z Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.