Tento přehledný článek shrnuje současné modely mechanismu působení juvenilního hormonu během metamorfózy hmyzu.
Slunéčka jsou pravděpodobně nejznámějšími predátory mšic a červců na světě. Jejich působení na tyto škůdce je důležitým prvkem v moderní ochraně rostlin. Kniha se však věnuje i dalším aspektům biologie této skupiny brouků.
Koncem roku 2011 jsme v časopise PNAS přinesli nezvratné důkazy pro receptorovou funkci proteinu Met.
Výsledky uveřejněné v časopise Science dokazují, že forma carbonaria píďalky Biston betularia vznikla nově jedinou relativně nedávnou mutační událostí v Anglii a je řízena novým, dosud neznámým melanickým genem, lokalizovaným v malé oblasti chromosomu 17
Mickoleitia longimanus pochází z období spodní křídy a její fosílie byly nalezeny v Brazílii. Pro tento druh byla stanovena nová čeleď Mickoleitiidae a nový fosilní řád hmyzu – Coxoplectoptera (v rámci palaeopterní skupiny Ephemerida).
Tato studie poskytuje přímý důkaz významné úlohy aminokyseliny prolinu v toleranci promrznutí a následného zchlazení na teplotu kapalného dusíku u larev drosofily Chymomyza costata.
Náhrada buněk larvální epidermis (velké buňky) novými buňkami dospělce během metamorfózy mouchy Drosophila vyžaduje potlačení aktivity genu atf3.
Kniha je souborem studií o motýlech jako specializovaném hmyzu s význačnými rysy a jako modelových systémech pro provádění vysoce kvalitního výzkumu.