Na celém světě žije 46 tisíc druhů pavouků. U nás v České republice jich arachnologové napočítali neuvěřitelných 869. Úplně největší z nich je slíďák tatarský, který se objevoval hlavně v 50. letech na jižní Moravě. Do světa pavouků zavedl posluchače Českého rozhlasu arachnolog Vlastimil Růžička z Biologického centra AV ČR.
Chemické postřiky proti zemědělským škůdcům představují v současnosti velký problém. Toxické látky v insekticidech poškozují životní prostředí, mohou mít negativní vliv na zemědělské produkty a potraviny, navíc se po čase snižuje jejich účinnost, protože si vůči nim hmyz vypěstuje odolnost. Českobudějovičtí entomologové z Biologického centra Akademie věd ČR proto hledají způsoby, jak nahradit...
Ministerstvo životního prostředí oznámilo zrušení největší přírodní rezervace v České republice, PR Údolí Oslavy a Chvojnice v kaňonech stejnojmenných řek na hranici Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Na necelé třetině jejího území mají vzniknout dvě národní přírodní rezervace. Proti záměru protestují přírodovědci nejrůznějších oborů, svůj nesouhlas vyjádřilo i několik odborných společností.
Mimořádného úspěchu dosáhla gymnaziální studentka Karolina Bodláková na celosvětové soutěži středoškoláků v čínském Pekingu "The Beijing Youth Science Creation Competition". Za plakátovou prezentaci výsledků výzkumu, na němž pracovala pod vedením Dalibora Kodríka na Entomologickém ústavu, získala v kategorii zoologie stříbrnou medaili.
V posledním desetiletí se rozšiřuje v České republice nový druh významného škůdce smrkových lesů – lýkožrout severský. Tento příbuzný známého lýkožrouta smrkového (obecně zvaného kůrovec) způsobuje v posledních letech kalamitní odumírání smrčin zvláště v oblasti severovýchodní Moravy a Slezska. Kvůli chybějícím informacím o tomto škůdci a také jeho odlišnosti od dobře prostudovaných druhů...
Právě vyšla kniha Brouci čeledi slunéčkovití (Coccinellidae) střední Evropy autora Oldřicha Nedvěda v edici Zoologické klíče nakladatelství Academia.
Studentka budějovického Gymnázia Česká 64, která pracovala v laboratoři Dalibora Kodríka v rámci projektu Otevřená věda IV, bude v březnu 2016 se svou prací reprezentovat Českou republiku na celosvětové soutěži středoškoláků v čínském Pekingu.
Tým entomologů vedený Milanem Jandou dva týdny sbíral v těžko přístupném terénu v centrálním pohoří ostrova hmyz, především mravence
Publikace v PLoS Genetics přináší genetické důkazy, které definitivně potvrzují totožnost vnitrobuněčného receptoru pro juvenilní hormon.