Prestižní evropské stipendium pro vědce vracející se z dlouhodobého pobytu v zahraničí získala genetička Lenka Bittová, nyní působící v Laboratoři vývojové genetiky na Entomologickém ústavu Biologického centra. Vloni se vrátila po dvaceti letech z USA, kde pracovala jako vědkyně v oboru biochemie na několika prestižních univerzitách – University of Illinois, Stanford University, University of...
Kombinací behaviorálních a reverzně genetických přístupů se nám poprvé podařilo jednoznačně prokázat úlohu Cry v reakci na směrový vektor přirozeného GMP u dvou druhů hmyzu.
Jan Hrček je jedním ze čtyř českých vědců, kterým předseda Akademie věd ČR udělil v roce 2016 Fellowship J. E. Purkyně pro význačné perspektivní vědecké pracovníky. Cílem této podpory je získat pro pracoviště AV ČR vynikající tvůrčí vědce ze zahraničí, a to jak vědce českého původu pracující dlouhodobě v zahraničí, tak špičkové vědce zahraniční, zpravidla mladší 40 let.
Tropický ekolog a entomolog Vojtěch Novotný byl v sobotu 15.10. ve 20:05 hostem pořadu Hyde Park Civilizace na ČT24.
Kryo-konzervace embryí octomilky Drosophila melanogaster dosud nepřináší prakticky uspokojivé výsledky. Alternativní metoda dlouhodobého skladování kmenů octomilek, ačkoli velmi žádoucí, prozatím neexistuje.
Publikace v časopise Chromosoma podporuje hypotézu, že enormní dlouhověkost včelích královen je spjata s vysokou aktivitou telomerázy.
Druhová bohatost se mění s nadmořskou výškou, ale u každé skupiny rostlin či živočichů jiným způsobem. Nový model kombinující nároky organizmů na podmínky prostředí, měnící se s nadmořskou výškou a s omezeními fyzického prostoru k životu, vyplývajícími z toho, že hory jsou špičaté, dokáže pozoruhodně přesně předpovídat rozšíření druhů, jež pozorujeme v horské přírodě.
Publikace v časopise Biomacromolecules popisuje pět sericinových genů martináče A. yamamai včetně jejich úplné struktury a přiřazuje jim hlavní sericinové proteiny extrahované z kokonů tohoto martináče.
Po četných nálezech ohrožených rostlin i živočichů v kamenolomech, pískovnách i na dalších silně narušených místech se pohled přírodovědců na takto zdánlivě zničené lokality změnil. Dnes je již dobře známo, že některé ohrožené druhy hmyzu, obojživelníků či rostlin v běžné krajině nenajdeme, nápadně často však bývají nalézány právě v pískovnách. To, že rekreační funkce pískoven přispívá i k...
Nová studie ukázala, že spor dvou hypotéz o původu tropických druhů a jejich rozmanitosti již není relevantní. Spíše než výsledkem jedné příčiny je totiž tropická super-diverzita výsledkem komplexity celé škály faktorů a evoluční historie – ne výsledkem náhlé diverzifikace jen v určitém období, či následek jediné události.