V tropických oblastech mnoho rostlin profituje z poskytování potravy a přístřeší svým mravenčím "partnerům", kteří je za to chrání před býložravým hmyzem.
Publikace popisuje možnost využití střevlíků pro detekci neúmyslného ovlivnění životního prostředí geneticky modifikovanými (GM) plodinami po jejich uvedení na trh (post-market environmental monitoring, PMEM). PMEM je vyžadováno právními předpisy EU a je zaměřeno na sledování případných nežádoucích změn zemědělských ekosystémů.
IDGF2 má podobný obecně homeostatický a ochranný účinek jako savčí sérové a chitinázové glykoproteiny, jež byly v nedávné době dány do souvislosti s patogenními procesy spojenými se záněty, přestavbami extracelulární tkáně, fibrózou a pevnými nádory.
Na exkurzi do Entomologického ústavu Biologického centra přišlo ve středu 140 dětí z několika mateřských a základních škol z Českých Budějovic.
Mimořádný úspěch v náročné grantové soutěži Evropské rady pro výzkum (ERC) zaznamenal David Doležel z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR. Jako jediný z České republiky získal grant ERC Consolidator, který je určen vynikajícím vědcům se zkušenostmi 7 až 12 let po dosažení PhD a s dosavadními vynikajícími výzkumnými výsledky.
Prestižní evropské stipendium pro vědce vracející se z dlouhodobého pobytu v zahraničí získala genetička Lenka Bittová, nyní působící v Laboratoři vývojové genetiky na Entomologickém ústavu Biologického centra. Vloni se vrátila po dvaceti letech z USA, kde pracovala jako vědkyně v oboru biochemie na několika prestižních univerzitách – University of Illinois, Stanford University, University of...
Kombinací behaviorálních a reverzně genetických přístupů se nám poprvé podařilo jednoznačně prokázat úlohu Cry v reakci na směrový vektor přirozeného GMP u dvou druhů hmyzu.
Jan Hrček je jedním ze čtyř českých vědců, kterým předseda Akademie věd ČR udělil v roce 2016 Fellowship J. E. Purkyně pro význačné perspektivní vědecké pracovníky. Cílem této podpory je získat pro pracoviště AV ČR vynikající tvůrčí vědce ze zahraničí, a to jak vědce českého původu pracující dlouhodobě v zahraničí, tak špičkové vědce zahraniční, zpravidla mladší 40 let.
Tropický ekolog a entomolog Vojtěch Novotný byl v sobotu 15.10. ve 20:05 hostem pořadu Hyde Park Civilizace na ČT24.
Kryo-konzervace embryí octomilky Drosophila melanogaster dosud nepřináší prakticky uspokojivé výsledky. Alternativní metoda dlouhodobého skladování kmenů octomilek, ačkoli velmi žádoucí, prozatím neexistuje.