Jak velké je teritorium vzácného a silně ohroženého tesaříka obrovského, zjišťovali vědci z Entomologického ústavu Biologického centra v Národním Parku Podyjí. Na třígramové brouky lepili maličké vysílače a pak je pomocí antény dohledávali v lese podobně jako lovci oblíbených cashek.
Publikace popisuje výsledky experimentů s Bt kukuřicí exprimující několik transgenů, dvěma druhy bezobratlých býložravců a třemi nespecifickými predátory s různými způsoby příjmu potravy. Nebyly odhaleny žádné akutní letální ani subletální účinky Bt kukuřice exprimující několik transgenů na predátory a ani žádný důkaz synergické interakce mezi jednotlivými Cry proteiny, která by mohla ovlivnit...
Unikátní mapu zelených veteránů a jejich ohrožených broučích obyvatel vytvořili entomologové z Biologického centra AV ČR a geoinformatici z Ostravské univerzity. Údaje sbírali v jihomoravských luzích na ploše 14 tisíc hektarů od roku 2006. Našli i vzácné brouky, kteří na mnoha místech Evropy již vyhynuli. Mapa je důležitým podkladem pro ochranu tohoto biologicky velmi cenného území.
Akademii věd ČR se daří získávat značné množství finančních prostředků Evropské unie určených na výzkum a vývoj. Z rozpočtu Horizontu 2020, což je nejvýznamnější evropský program pro financování výzkumu a inovací, dosud čerpaly ústavy AV ČR celkem více než 33 milionů Eur. To představuje přibližně pětinu celkového finančního objemu určeného pro Českou republiku. Mezi nejúspěšnější akademické...
Tok energie v ekosystému je určován potravními a nepotravními vztahy; mezi ty druhé patří například vzájemné ovlivňování predátorů. Síla těchto vztahů určuje stabilitu a složení potravních sítí.
Novým ředitelem největší vědecké instituce v jižních Čechách – Biologického centra AV ČR bude Libor Grubhoffer. V pondělí 26. června jej v pražském sídle Akademie věd do funkce jmenovala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Jeho funkční období je pětileté a začíná 1. července 2017. Libor Grubhoffer na postu ředitele vystřídá Miloslava Šimka, který instituci vedl od roku 2012.
Druhé místo v kategorii Biologie získala s prací Hormonální kontrola trávení u švába stážistka Karolina Bodláková na celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti (SOČ), která se uskutečnila ve dnech 16. až 18. června 2017 v Boskovicích.
Významné akademické ocenění získali hydrobiolog Milan Říha a ekolog Jan Hrček z českobudějovického Biologického centra (BC) AV ČR. Předsedkyně Akademie věd prof. Eva Zažímalová jim udělila v úterý 6. června 2017 v pražské Lannově vile Prémii Otto Wichterleho. Ocenění je určeno špičkovým vědcům do 35 let věku, kteří úspěšně splnili významný vědecký úkol. Prémie přináší mladým badatelům také...
Je dobře známo, že tropické oblasti v blízkosti rovníku mají mnohem více druhů než oblasti blíže pólům. Publikace prestižním časopise v Science řeší otázku toho, jestli i vzájemné vazby mezi živočišnými druhy jsou směrem k rovníku silnější.
Článek, který jsme publikovali v časopise Frontiers of Molecular Neuroscience se zaměřuje na defekty v modifikacích transferových RNA (tRNA) jako proximální příčiny vzniku řady neurologických a neurodegenerativních onemocnění u lidí.