Významný český entomolog Jan Žďárek dostal od vicepremiéra Pavla Bělobrádka Cenu předsedy Rady vlády pro vědu, výzkum a inovace za propagaci a popularizaci vědy. Profesor Žďárek zasvětil svůj život studiu fyziologie a chování hmyzu, zabýval se zejména výzkumem společenského života včel, čmeláků a mravenců, ale také vývojem a rozmnožováním mouchy tse-tse. Do konce osmdesátých let minulého...
Článek v časopise G3: Genes, Genomes, Genetics se zaměřuje na vliv teploty na cirkadiánní hodiny a popisuje společné i unikátní vlastnosti biologických hodin dvou druhů much.
Vědci z Entomologického ústavu dlouhodobě spolupracují na výzkumu polinačních systémů v tropickém Kamerunu, který přináší řadu zajímavých poznatků o málo známých ekosystémech tropické Afriky. Výsledky jejich poslední studie nedávno otiskl prestižní časopis New Phytologist.
Článek v Proceedings of the National Academy of Sciences USA je významným krokem k objektivnímu potvrzení námi dříve navržené koncepce fázování diapauzního vývoje hmyzu jako stereotypní dynamické posloupnosti fyziologických změn.
Zmenšování velikosti jedinců studenokrevných živočichů (zahrnujících např. hmyz, ryby a bakterie) patří ke třem hlavním pozorovaným biotickým odezvám na změny klimatu. Ekologické důsledky tohoto jevu ale dosud nebyly prozkoumány. Mezinárodní tým vedený vědci z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR, v.v.i., a Jihočeské university v Českých Budějovicích provedl rozsáhlé počítačové...
Jak velké je teritorium vzácného a silně ohroženého tesaříka obrovského, zjišťovali vědci z Entomologického ústavu Biologického centra v Národním Parku Podyjí. Na třígramové brouky lepili maličké vysílače a pak je pomocí antény dohledávali v lese podobně jako lovci oblíbených cashek.
Publikace popisuje výsledky experimentů s Bt kukuřicí exprimující několik transgenů, dvěma druhy bezobratlých býložravců a třemi nespecifickými predátory s různými způsoby příjmu potravy. Nebyly odhaleny žádné akutní letální ani subletální účinky Bt kukuřice exprimující několik transgenů na predátory a ani žádný důkaz synergické interakce mezi jednotlivými Cry proteiny, která by mohla ovlivnit...
Unikátní mapu zelených veteránů a jejich ohrožených broučích obyvatel vytvořili entomologové z Biologického centra AV ČR a geoinformatici z Ostravské univerzity. Údaje sbírali v jihomoravských luzích na ploše 14 tisíc hektarů od roku 2006. Našli i vzácné brouky, kteří na mnoha místech Evropy již vyhynuli. Mapa je důležitým podkladem pro ochranu tohoto biologicky velmi cenného území.
Akademii věd ČR se daří získávat značné množství finančních prostředků Evropské unie určených na výzkum a vývoj. Z rozpočtu Horizontu 2020, což je nejvýznamnější evropský program pro financování výzkumu a inovací, dosud čerpaly ústavy AV ČR celkem více než 33 milionů Eur. To představuje přibližně pětinu celkového finančního objemu určeného pro Českou republiku. Mezi nejúspěšnější akademické...
Tok energie v ekosystému je určován potravními a nepotravními vztahy; mezi ty druhé patří například vzájemné ovlivňování predátorů. Síla těchto vztahů určuje stabilitu a složení potravních sítí.