Zdá se až neuvěřitelnou ironií osudu, že nás pan doktor Václav Skuhravý, dlouholetý vědecký pracovník Entomologického ústavu, opustil o letošní velikonoční neděli 1. dubna 2018 právě v den svých devadesátých narozenin.
Nedávno vědci použili mravence jako modelovou skupinu pro studium původu a vývoje biodiverzity v ostrovních oblastech Indo-Pacifiku.
V pondělí se vrátila vědecká expedice z Kamerunu, která zkoumala biodiverzitu v horském deštném pralese Bimbia-Bonadikombo. Expedici vedl Robert Tropek z Entomologického ústavu BC AV ČR a její cíl byl nejen výzkum tohoto biologicky nesmírně bohatého kusu přírody, ale také snaha o její záchranu.
Mezi sedm nejlepších příkladů kvalitního mezinárodního časopisu vybrali autoři nové nezávislé analýzy českých odborných periodik oba dva časopisy, vydávané na Biologickém centru, European Journal of Entomology a Folia Parasitologica. Studie Think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR "Místní časopisy ve Scopusu" se zaměřila na provinčnost v českém publikačním prostoru. Z jejích závěrů...
Teoretičtí ekologové z Entomologického ústavu vyvíjejí matematické modely k pochopení zákonitostí biodiverzity, ale také k predikci eko-evoluční dynamiky populací vystavených různým environmentálním vlivům, včetně extinkčních hrozeb. Cílem nedávno publikovaných článků je odhalit, jak evoluce utváří strategie hledání partnera v populacích vystavených Alleeho efektům.
Vědci z Entomologického ústavu a jejich kolegové spolupracují na inter-disciplinárních projektech zaměřených na ekologické a evoluční dynamiky ovlivňující obranu rostlin a diverzitu býložravého hmyzu. Výsledky jejich výzkumu byly nedávno publikovány v prestižním vědecké časopise Ecology Letters.
Tesařík s vysílačkou, světélkující octomilky, živé včely, ryby či klíšťata, to vše a mnoho dalších zajímavostí ze světa přírodovědy bylo k vidění na dnech otevřených dveří na Biologickém centru AV ČR. Ty se uskutečnily ve čtvrtek a pátek 9. a 10. listopadu tradičně v rámci celorepublikového festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR.
Výzkumní pracovníci několika oborů, mnozí se sídlem na Entomologickém ústavu, spolupracují na projektech propojujících evoluční historii a chemii rostlin s cílem porozumnět a předvídat výskyt býložravého hmyzu na pralesní vegetaci. Jejich současné poznatky byly nedávno publikovány v prestižním časopise Proceedings of the Royal Society B.
Zajímavé výsledky nejčastěji vzniknou, když se propojí vědci různých disciplín. Ostravští geografové a českobudějovičtí přírodovědci spojili své síly, aby vysledovali, jak se za poslední století proměnily biologicky bohaté lužní lesy Moravské Amazonie. Zjistili, že nejcennější staré stromy, na nichž žijí stovky druhů ohrožených živočichů, jsou už jen pozůstatky dřívějších řídkých lesů. S jejich...
Cenu AV ČR za dosažený vynikající výsledek velkého vědeckého významu obdržel ve středu 4. října Marek Jindra z Biologického centra. Prestižní akademické ocenění mu předala předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová při slavnostním udílení cen ve vile Lanna v Praze. Marek Jindra patří mezi vůdčí osobnosti ve výzkumu endokrinologie hmyzu díky přelomovému objevu receptoru pro juvenilní hormon.