Posledních pět dekád byli brouci vázaní na jalovec ve střední Evropě velice vzácní a ohrožení. S útlumem pastvy totiž přišli o svůj přirozený biotop, který tvořily keře jalovců na pastvinách. Brouci se však dokázali přeorientovat na okrasné dřeviny, které dnes zdobí téměř každou zahradu, a společně s jejich sazenicemi putují v kamionech, zabydlují se v celé Evropě a způsobují usychání okrasných...
Publikace v časopise Journal of Ecology ukazuje, že zatímco vůně je účinným signálem pro rozpoznávání partnerů, existují další překážky, které pomáhají udržovat stabilitu druhově specifického mutualismu.
Nová práce v Journal of Biogeography vedená týmem z Laboratoře tropické ekologie představuje první mezikontinentální srovnání společenstev semenožravého a plodožravého hmyzu v tropických deštných pralesích.
Předpokládá se, že ve vztahu fíkovníků a fíkových vosiček, hraje při vábení specifických opylovačů hlavní roli vůně květů. Podobné pachové signály u blízce příbuzných druhů fíkovníků by tedy mohly sloužit k reprodukční izolaci a podněcovat speciaci. V této studii jsme analyzovali pachové signály čtyř endemických druhů fíkovníků z Papui Nové Guinei. S využitím next-generation sekvenačních...
Článek publikovaný v časopise Journal of Experimental Biology se zaměřuje na vliv množství ledu, jež se vytvoří v těle za dané teploty, a skelného přechodu na přežití hmyzu za extrémně nízkých teplot ve zmrzlém stavu.
Zdá se až neuvěřitelnou ironií osudu, že nás pan doktor Václav Skuhravý, dlouholetý vědecký pracovník Entomologického ústavu, opustil o letošní velikonoční neděli 1. dubna 2018 právě v den svých devadesátých narozenin.
Nedávno vědci použili mravence jako modelovou skupinu pro studium původu a vývoje biodiverzity v ostrovních oblastech Indo-Pacifiku.
V pondělí se vrátila vědecká expedice z Kamerunu, která zkoumala biodiverzitu v horském deštném pralese Bimbia-Bonadikombo. Expedici vedl Robert Tropek z Entomologického ústavu BC AV ČR a její cíl byl nejen výzkum tohoto biologicky nesmírně bohatého kusu přírody, ale také snaha o její záchranu.
Mezi sedm nejlepších příkladů kvalitního mezinárodního časopisu vybrali autoři nové nezávislé analýzy českých odborných periodik oba dva časopisy, vydávané na Biologickém centru, European Journal of Entomology a Folia Parasitologica. Studie Think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR "Místní časopisy ve Scopusu" se zaměřila na provinčnost v českém publikačním prostoru. Z jejích závěrů...
Teoretičtí ekologové z Entomologického ústavu vyvíjejí matematické modely k pochopení zákonitostí biodiverzity, ale také k predikci eko-evoluční dynamiky populací vystavených různým environmentálním vlivům, včetně extinkčních hrozeb. Cílem nedávno publikovaných článků je odhalit, jak evoluce utváří strategie hledání partnera v populacích vystavených Alleeho efektům.