Chromosomy W ikonické píďalky Abraxas grossulariata a příbuzné A. sylvata jsou vysoce degenerované a odlišné a skládají se převážně ze sekvencí specifických pro samičí pohlaví, které se nezávisle rozšířily po odštěpení obou druhů před 9.5 miliony let...
Posledních pět dekád byli brouci vázaní na jalovec ve střední Evropě velice vzácní a ohrožení. S útlumem pastvy totiž přišli o svůj přirozený biotop, který tvořily keře jalovců na pastvinách. Brouci se však dokázali přeorientovat na okrasné dřeviny, které dnes zdobí téměř každou zahradu, a společně s jejich sazenicemi putují v kamionech, zabydlují se v celé Evropě a způsobují usychání okrasných...
Publikace v časopise Journal of Ecology ukazuje, že zatímco vůně je účinným signálem pro rozpoznávání partnerů, existují další překážky, které pomáhají udržovat stabilitu druhově specifického mutualismu.
Nová práce v Journal of Biogeography vedená týmem z Laboratoře tropické ekologie představuje první mezikontinentální srovnání společenstev semenožravého a plodožravého hmyzu v tropických deštných pralesích.
Předpokládá se, že ve vztahu fíkovníků a fíkových vosiček, hraje při vábení specifických opylovačů hlavní roli vůně květů. Podobné pachové signály u blízce příbuzných druhů fíkovníků by tedy mohly sloužit k reprodukční izolaci a podněcovat speciaci. V této studii jsme analyzovali pachové signály čtyř endemických druhů fíkovníků z Papui Nové Guinei. S využitím next-generation sekvenačních...
Článek publikovaný v časopise Journal of Experimental Biology se zaměřuje na vliv množství ledu, jež se vytvoří v těle za dané teploty, a skelného přechodu na přežití hmyzu za extrémně nízkých teplot ve zmrzlém stavu.
Zdá se až neuvěřitelnou ironií osudu, že nás pan doktor Václav Skuhravý, dlouholetý vědecký pracovník Entomologického ústavu, opustil o letošní velikonoční neděli 1. dubna 2018 právě v den svých devadesátých narozenin.
Nedávno vědci použili mravence jako modelovou skupinu pro studium původu a vývoje biodiverzity v ostrovních oblastech Indo-Pacifiku.
V pondělí se vrátila vědecká expedice z Kamerunu, která zkoumala biodiverzitu v horském deštném pralese Bimbia-Bonadikombo. Expedici vedl Robert Tropek z Entomologického ústavu BC AV ČR a její cíl byl nejen výzkum tohoto biologicky nesmírně bohatého kusu přírody, ale také snaha o její záchranu.
Mezi sedm nejlepších příkladů kvalitního mezinárodního časopisu vybrali autoři nové nezávislé analýzy českých odborných periodik oba dva časopisy, vydávané na Biologickém centru, European Journal of Entomology a Folia Parasitologica. Studie Think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR "Místní časopisy ve Scopusu" se zaměřila na provinčnost v českém publikačním prostoru. Z jejích závěrů...