Publikace v PNAS přináší důkazy o mechanismu, který umožňuje zachovat plodnost chromosomálních hybridů u druhů s holocentrickými chromosomy.
Publikace v časopise Nature Conservation navrhuje nový vzdělávací program využívající terénní entomologický výzkum na podporu informovanosti o ochraně lesních ekosystémů.
Článek v časopise Frontiers in Physiology ukazuje, že adipokinetický hormon řídí u octomilky Drosophila melanogaster nejen energetickou homeostázu, ale také chování jako je intenzita rytmů denní pohybové aktivity nebo negativní geotaxe.
Český vědec, tropický biolog, entomolog a ekolog, působící již přes dvacet let na terénní stanici na Papui–Nové Guineji, se představuje v 268. dílu seriálu České televize GEN - Galerie elity národa. Pořad měl premiéru v neděli 9. 9. 2018 ve 20:00 na ČT1.
Tropická ekoložka Eliška Padyšáková obdržela cenu "Peter Ashton Prize" za nejlepší článek publikovaný studentem v časopise Biotropica. Jedná se o článek "Sunbird hovering behavior is determined by both the forager and resource plant" z její dizertační práce, publikovaný v roce 2016. Kritéria, podle nichž odborný časopis Biotropica vybírá nejlepší publikace, zahrnují srozumitelnost prezentace,...
V pondělí 13. srpna odešel významný entomolog, náš spolupracovník, profesor Tomáš Soldán. Zemřel po krátké nemoci ve věku nedožitých 67 let. Celou svou profesní kariéru zasvětil vědecké práci na Entomologickém ústavu, kde působil 43 let. Věnoval se výzkumu jepic a spoluzaložil systematickou sbírku jepic Entomologického ústavu, která dnes patří k největším na světě a čítá kolem jednoho milionu...
Tato studie nabízí nový, alternativní pohled na ostrovní biogeografii tím, že ukazuje, že šíření organizmů není neutrální proces, ale je významně ovlivněný ekologií každého druhu. Tato zjištění a nově vyvinuté modely mohou být také užitečné pro pochopení evoluce invazních druhů.
Nejlepší výsledek v soutěži o granty Evropské výzkumné rady za posledních deset let se podařil českým vědcům. V kategorii takzvaných ERC Starting Grants, které podporují mladé vědce na dobu až pěti let do výše téměř dvou milionů eur, uspělo hned pět badatelů. Jednou z nich je bioložka Kateřina Sam. Je teprve třetí ženou, která získala grant ERC pro pracoviště v České republice....
Ukázali jsme, že oproti předpokladům mají populace mšic se silným výskytem ochranných bakterií také silnou vlastní imunitu.
Chromosomy W ikonické píďalky Abraxas grossulariata a příbuzné A. sylvata jsou vysoce degenerované a odlišné a skládají se převážně ze sekvencí specifických pro samičí pohlaví, které se nezávisle rozšířily po odštěpení obou druhů před 9.5 miliony let...