Jasoň dymnivkový je kriticky ohrožený lesní motýl chráněný naší i mezinárodní legislativou. Dříve běžný druh vymřel v Čechách, na Moravě přežívá na pár posledních místech. Nejvíce jasoňů u nás donedávna žilo v Milovickém lese pod Pálavou. Dnes tu motýl vymírá. Důvodem je nevhodné hospodaření, především těžba dřeva, následné frézování pasek a přezvěření zdejší obory. Ta je přitom součástí...
Yves Basset a Greg Lamarre z Biologického centra AV ČR uveřejnili v prestižním časopise Science článek "Toward a world that values insects", který shrnuje poznatky o současném alarmujícím úbytku hmyzu po celém světě. Důkazy o hrozící hmyzí apokalypse totiž přineslo v poslední době hned několik vědeckých týmů.
V průběhu posledních tří měsíců Dr. Milan Janda z Entomologického ústavu Akademie věd ČR, spolu s kolegy Jacobem Yombaiem a Alim Posmanem z výzkumné organizace New Guinea Binatang Research Center, dokončili expedici financovanou společností National Geographic zaměřenou na studium hmyzu na ostrově Bougainville.
Publikace v Systematic Entomology přináší výsledky první fylogenetické a biogeografické práce týkající se obvykle přehlížených modrásků subtribu Leptotina (Lepidoptera, Lycaenidae), motýlů široce rozšířených ve všech tropických a subtropických oblastech světa.
Studie založená na larvách několika druhů vážek zahrnujících vrcholového predátora i mesopredátory ukázala, že vlivy komplexity prostředí a rizika predace na trofické interakce nelze sčítat a že další studie by měly být zaměřené na kombinaci více faktorů prostředí.
Článek byl vybrán editory časopisu JEB mezi doporučené ke čtení (featured). Výsledky prokázaly obranný účinek hmyzího vitellogeninu proti nematodální a fungální infekci.
Jaký dopad na množství uhlíku v atmosféře bude mít změna vztahu mezi stromy a symbiotickými houbami a bakteriemi zapříčiněná oteplujícím se klimatem? Prestižní časopis Nature v aktuálním vydání uveřejnil rozsáhlou studii více než dvou set vědců zapojených z celého světa. Práci vedli výzkumníci ze Stanfordovy univerzity a podíleli se na ní vědci z Akademie věd ČR (Biologické centrum AV ČR a...
Letošní Purkyňovu cenu za nejlepší článek ročníku časopisu Živa ve věkové kategorii od 30 let získala Jana Jersáková z katedry biologie ekosystémů Přírodovědecké fakulty JU a Robert Tropek z katedry ekologie PřF UK a Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR.