Článek v Science prezentuje objev genu MoY na chromosomu Y vrtule Ceratitis capitata, dlouho hledaného primárního signálu pro vývoj samčího pohlaví.
Zvané review ve Phil Trans R Soc B předkládá endokrinologické důkazy podporující homologii mezi juvenilními stadii hmyzu s nedokonalou a dokonalou proměnou.
Publikace ve Frontiers in Physiology popisuje detailní postup jak provádět genetickou manipulaci ruměnic (Pyrrhocoris apterus) pomocí CRISPR-CAS9.
Publikace v Applied Soil Ecology ukazuje, kteří živočichové promíchávají půdu v různě degradovaném tropickém lese a ukazuje způsob jak tento ekosystémový proces „bioturbace“ měřit. Studie překvapivě ukazuje, že ačkoliv se při degradaci lesa na plantáž rozmanitost půdních bezobratlých zmenší, nesnižuje se množství půdy, které vynesou na povrch.
Jasoň dymnivkový je kriticky ohrožený lesní motýl chráněný naší i mezinárodní legislativou. Dříve běžný druh vymřel v Čechách, na Moravě přežívá na pár posledních místech. Nejvíce jasoňů u nás donedávna žilo v Milovickém lese pod Pálavou. Dnes tu motýl vymírá. Důvodem je nevhodné hospodaření, především těžba dřeva, následné frézování pasek a přezvěření zdejší obory. Ta je přitom součástí...
Yves Basset a Greg Lamarre z Biologického centra AV ČR uveřejnili v prestižním časopise Science článek "Toward a world that values insects", který shrnuje poznatky o současném alarmujícím úbytku hmyzu po celém světě. Důkazy o hrozící hmyzí apokalypse totiž přineslo v poslední době hned několik vědeckých týmů.
V průběhu posledních tří měsíců Dr. Milan Janda z Entomologického ústavu Akademie věd ČR, spolu s kolegy Jacobem Yombaiem a Alim Posmanem z výzkumné organizace New Guinea Binatang Research Center, dokončili expedici financovanou společností National Geographic zaměřenou na studium hmyzu na ostrově Bougainville.
Publikace v Systematic Entomology přináší výsledky první fylogenetické a biogeografické práce týkající se obvykle přehlížených modrásků subtribu Leptotina (Lepidoptera, Lycaenidae), motýlů široce rozšířených ve všech tropických a subtropických oblastech světa.
Studie založená na larvách několika druhů vážek zahrnujících vrcholového predátora i mesopredátory ukázala, že vlivy komplexity prostředí a rizika predace na trofické interakce nelze sčítat a že další studie by měly být zaměřené na kombinaci více faktorů prostředí.