Tento přehledný článek ve zvláštním vydání časopisu Advances in Ecological Research shrnuje stávající systémy monitorování členovců a zvažuje některé inovativní způsoby budoucího výzkumu, které slibují zlepšení monitorování hmyzu v tropických ekosystémech.
Zvláštní vydání časopisu Advances in Ecological Research přináší vědecké studie, které objasňují, jak různé antropogenní hrozby ovlivňují přirozená stanoviště, včetně např. vlivu požárů a klimatických změn.
Pomoc s diagnostikou vzorků na přítomnost koronaviru nabídlo stejně jako další vědecké ústavy Akademie věd i Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích. Pokud by českobudějovická nemocnice potřebovala navýšit laboratorní kapacity, mohou vědečtí a techničtí pracovníci Biologického centra začít analyzovat vzorky téměř okamžitě. Ve svých zásobách mají izolační kity pro až 2000 vzorků a mohou...
Článek v prestižním časopise Molecular Biology and Evolution zevrubně popisuje evoluci hmyzích inzulinových receptorů a ukazuje na opakovaný vznik ‚decoy of insulin receptor’, molekul odvozených od inzulinových receptorů ztrátou katalytické tyrozinové kinázy. Studie též popisuje úlohu inzulinové signalizace při determinaci délky křídel hmyzu.
Nikola Karbusová, studentka Gymnázia Česká 64 v Českých Budějovicích, získala čestné uznání v soutěži Talent Jihočeského kraje 2019 v přírodovědné kategorii starší studenti.
Tato práce odhaluje fascinující behaviorální program umožňující housence martináče Hyalophora cecropia úspěšně vytvořit svůj komplexní hedvábný kokon nezbytný pro přečkání drsných zimních podmínek.
Naše nová publikace v časopise Molecular Phylogenetics and Evolution přináší vůbec první vhled do evoluce vodního hmyzu na Kavkaze.
Článek publikovaný ve Frontiers in Zoology oznamuje izolaci genů exprimovaných v záhadných orgánech hmyzích embryí zvaných pleuropodia. Naše data přinášejí transkriptomickou podporu pro osmdesát let starou hypotézu, podle které pleuropodia sekretují enzymy rozpouštějící část vaječných obalů, a tak umožňují larvě dostat se z vajíčka.
Ilustrace: Ukázková dvoustrana z knihy Hanč et al. (2019). Modrásek hnědoskvrnný patří ke vzácnejším druhům jihočeské motýlí fauny. V minulosti byl více rozšířen, nyní zůstal jen ve dvou kvadrátech. Kniha seznamuje čtenáře s výskytem 144 druhů motýlů, kteří kdy byli zaznamenáni v jižních Čechách. Přesto, že je toto území považováno za romantickou krajinu se zachovalou přírodou, tak...
Speciální pokus provedl během zimního období entomolog Petr Doležal z Biologického centra Akademie věd ČR, který se zaměřuje na výzkum kůrovců. Cílem bylo zjistit, kolik brouků lýkožrouta smrkového se nachází v kůře napadených stromů. Experiment byl prováděn ve spolupráci s Lesy ČR, s.p., a v praktické formě byl představen ve videonávodu „Jak vyhledávat kůrovce v zimním období“ na portále...