Danny Haelewaters získal prestižní prémii Lumina quaeruntur
Danny Haelewaters, mykolog původem z Belgie, se zaměřuje na multitrofickou symbiózu, která zahrnuje vztahy na více úrovních potravinového řetězce. V projektu jeho skupiny pro monitorování biodiverzity bude zkoumat symbiózu mezi netopýry, mouchami žijícími na těle netopýrů a houbami, které parazitují na mouchách.
Na snímku Danny Haelewaters (uprostřed) s předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovou a ředitelem Biologického centra Liborem Grubhofferem. Foto: AV ČR
Jak můžeme životní prostředí a organismy v něm účinně chránit, když nevíme, co všechno je tu přítomno? Vše začíná pojmenováním a pochopením rozmanitosti, říká Danny Haelewaters, mykolog původem z Belgie. Ve svém výzkumu spojuje znalosti evolučních vztahů mezi organismy (fylogenetika), vztahů a interakcí mezi organismy (komunitní ekologie), experimentální ekologie a ochrany přírody.
Prémie Lumina quaeruntur cílí na vědce a vědkyně na prahu středního věku a slouží k založení vlastní výzkumné skupiny laureáta či laureátky. Podpora dosahuje až čtyři miliony korun za kalendářní rok na dobu maximálně pěti let. Tématem, na nějž se Danny Haelewaters zaměří v projektu podpořeném prémií Lumina quaeruntur, je multitrofická symbióza, jež zahrnuje vztahy na více úrovních potravinového řetězce. V Haelewatersově projektu jimi bude symbióza mezi netopýry, mouchami žijícími na těle netopýrů a houbami parazitujícími na mouchách. Interakce mezi jednotlivými úrovněmi potravinového řetězce jsou podle něj důležitou hnací silou mikroevolučních procesů, vedou totiž nakonec k evoluční izolaci a vývoji specifického druhu. Oceněný vědec bude studovat i zdraví hostitele ve vztahu k infekci a hledat odpovědi též u souvisejících parazitů. Zaměří se také na poruchy a změnu klimatu a na to, co následuje po vymření jednoho z členů symbiózy.
Se svým novým týmem nazvaném Skupina pro monitorování biodiverzity se mladý vědec bude soustředit na monitorování biologické rozmanitosti, ale i na to, jak sestavit kompletní „strom života“ hub, tedy popsat systém vývoje a rozvětvování jednotlivých druh hub v čase. Mykolog věří, že nalezne i dosud nepoznané druhy hub na neobjevených stanovištích. Hledat je bude mimo jiné na Papui Nové Guineji, a sice v Laboratoři tropické ekologie ve výzkumném středisku New Guinea Binatang Research Center a v jeho dosud málo prozkoumaném okolí.
Danny Haelewaters získal doktorát z organické a evoluční biologie na Harvardské univerzitě v USA. Biologii studoval na Univerzitě v Ghentu, kde působí i jako hostující profesor. Je velice publikačně aktivní a zdatný, patří mezi 2 % nejcitovanějších světových výzkumníků v roce 2022. Vedle odborných témat měl širokou odezvu v akademické sféře i jeho text o pravidlech výzkumu pomocí helikoptér.
Zdroj: AV ČR Akademie-oceni-sve-excelentni-vedce-i-vyjimecne-talenty