Kriticky ohrožení čmeláci nepřišli v Českých Budějovicích o pastvu
V Českých Budějovicích objevili biologové kriticky ohroženého čmeláka klamavého. Díky rychlé domluvě s magistrátem a firmou, která pečuje o trávníky, se pro tyto čmeláky podařilo zachovat pastvu.
Není čmelák jako čmelák. V České republice se vyskytuje asi 30 druhů čmeláků (a pačmeláků). Některé z nich jsou naprosto běžné, jiné se dostaly mezi ohrožené druhy a některé druhy už z naší přírody zmizely úplně. Mezi kriticky ohrožené druhy patří i čmelák klamavý, kterého nedávno biologové objevili přímo v Českých Budějovicích. Na rozdíl od podobných druhů našich čmeláků, např. od čmeláka skalního, je velmi krátce a rovnoměrně ochlupený, což dodává jeho tělu sametový vzhled. Pro laika je ovšem jeho určení od jiných druhů obtížné.
„Tito čmeláci vedou velmi zajímavý život. Jejich samečkové jako jediní mezi evropskými druhy čmeláků obhajují teritoria, kde čekají na mladé samičky. Proto mají na čmeláky nápadně velké oči,“ uvádí entomolog Michal Perlík z Biologického centra AV ČR a dodává: „Pro svůj život potřebují velké množství bobovitých rostlin, pokud možno po celou sezónu. Kromě nevhodných celoplošných sečí trávníků či luk je ohrožuje i používání pesticidů nebo změna klimatu.“
Čmeláci klamaví jsou tedy vybíraví na pastvu. Na jejich lokalitě v Českých Budějovicích ale hrozilo, že trávníky, kam na jaře létají tito čmeláci za potravou, budou v krátké době posekány.
„Jedna z důležitých ploch pro čmeláky klamavé je naštěstí součástí projektu mozaikových sečí budějovických trávníků. Víme o ní, že je druhově bohatá jak na rostliny, tak i na hmyz. K zachování co největší části s kvetoucím jetelem bylo nicméně zapotřebí upravit plán seče, a to doslova ze dne na den. Na naši prosbu zareagoval českobudějovický magistrát i firma Agrien, která v místě trávníky seče, velice vstřícně. Díky jejich rychlé reakci zde zůstala část kvetoucích jetelových porostů neposečená a dál slouží čmelákům jako významná potravní základna,“ říká Lenka Štěrbová, která se profesně věnuje ekologii travních porostů v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a podílí se také na výběru kvetoucích trávníků v Českých Budějovicích.
„Teď, když víme, které plochy čmeláci klamaví preferují, můžeme jejich preference zohlednit při návrzích mozaikového sečení v příštích letech. Od začátku našeho projektu kvetoucích trávníků klademe důraz na jejich odborný monitoring, který nám pomáhá péči o ně lépe naplánovat. Pokud bychom se o kriticky ohrožených čmelácích nedozvěděli, zbytečně bychom jim komplikovali život celoplošnou sečí. Přitom stačila jen drobná změna,“ uzavírá Jiří Řehounek z Cally, který biologický monitoring kvetoucích trávníků koordinuje.
Díky rozkvetlé vikvi nachází čmelák klamavý v červnu útočiště i v zahradě Biologického centra AV ČR. Foto: Daniela Procházková, BC AV ČR
Zdroj: Calla