Výskyt nádorů je u Drosophila melanogaster regulován extracelulárním adenozinem
Publikace v časopise Purinergic Signaling dokazuje, že mutace v genech podílejících se na adenozinové signalizaci mění frekvenci nádorových klonů u octomilky.
Adenozin (Ado) je purinový nukleosid, který v těle moduluje řadu fyziologických procesů. Hraje významnou roli jako parakrinní signál pro metabolickou nerovnováhu v tkáních a slouží jako signalizační mechanismus v koordinaci činnosti tkání. Ado je považován za důležitý faktor regulující růst nádorů, protože má cytoprotektivní účinky, ovlivňuje proliferaci a imunitní reakce a byl zjištěn ve vysoké koncentraci v řadě lidských nádorů. Vyvinuli jsme metodu pro měření účinku Ado na výskyt nádorů u Drosophila melanogaster tak, že jsme upravili test pro detekci somatických mutací a rekombinací (SMART). V našem článku jsme zkoumali vliv tří drozofilích genů, které se účastní adenozinové signalizace (adenozinového receptoru, adenozinového transporteru a adenozinové deaminázy), na výskyt somatických mozaikových klonů. Ukázali jsme, že genetické manipulace s těmito geny způsobují obrovské změny ve výskytu nádorových klonů, vzniklých ztrátou obou alel nádorového supresorového genu warts (u lidí se homologický gen nazývá LATS1 a ztráta jeho exprese byla zjištěna u značného množství nádorů). Frekvence kontrolních nenádorových klonů ovlivněná není. Ztráta funkce adenozinového receptoru také snižuje frekvenci nádorových klonů vzniklých ztrátou alel supresoru dco (lidský homolog dco se nazývá CK1δ). Naše údaje ukazují, že signální dráhy adenozinu a warts spolu komunikují a adenozinová signalizace hraje důležitou roli při regulaci růstu a přežívání homozygotních klonů wts-.
Sidorov R., Kucerova L., Kiss I., Zurovec M. (2014) Mutation in the Drosophila melanogaster adenosine receptor gene selectively decreases the mosaic hyperplastic epithelial outgrowth rates in wts or dco heterozygous flies. Purinergic Signalling. Published online: 21 Dec. 2014. DOI: 10.1007/s11302-014-9435-2