Stromy napadené býložravým hmyzem nevolají o pomoc zbytečně
Publikace v Ecography řeší otázku, zda si stromy napadené býložravým hmyzem dokáží účinně přivolat pomoc v podobě různých predátorů, kteří by jim pomohli.
Nedávno se ukázalo, že i rostliny mohou při napadení „volat o pomoc“. Jde o vzájemnou komunikaci mezi třemi potravními úrovněmi – rostlinou, býložravým hmyzem, který ji napadá, a predátory či parazity tohoto býložravého hmyzu. „Volání o pomoc“ bylo poprvé popsáno u právě u parazitů, kteří byli přitahováni ke svým hmyzím hostitelům pomocí těkavých látek vylučovaných z listových tkání poškozených okusem.
Nyní je již zřejmé, že i predátoři mohou být přednostně přitahováni ke hmyzem napadeným rostlinám. Naše nedávné pokusy v tropickém lese na Nové Guineji ukázaly, že modely housenek (vytvořené zcela vědecky z obyčejné dětské plastelíny) umístěné na rostlinách s čerstvě okousanými listy byly napadány vždy signifikantně více, než modely housenek na stromech s herbivory nepoškozenými listy. Docházelo k tomu jak v nížinném lese, kde nejdůležitějšími predátory housenek je opět hmyz (mravenci či vosy), tak i v lesích ve vyšších nadmořských výškách, kde nejnebezpečnějšími predátory hmyzu jsou ptáci. Zdá se tedy, že jak predátoři orientující se podle chemických signálů, tedy například mravenci, tak i ti orientující se zrakem, tedy ptáci, vyhledávají svoji kořist přednostně na stromech „volajících o pomoc“, a to jak vysíláním chemických signálů z listů požíraných hmyzem, tak i prostým vzhledem listů s požerky. Z pohledu poškozené rostliny se zdá být výhodnější hledat pomoc ze strany predátorů, kteří ukončí život býložravého hmyzu okamžitě, než ze strany parazitů, neboť ti ponechávají svého hostitele ještě určitou dobu naživu.
Sam K., Koane B., Novotný V. (2014) Herbivore damage increases avian and ant predation of caterpillars on trees along a complete elevational forest gradient in Papua New Guinea. Ecography. Published online: 31 July 2014. DOI: 10.1111/ecog.00979