Datum: 19.11.2008

Zeměpisné rozšíření tropického hmyzu v deštných lesích: ještě větší, než jsme čekali

Náš výzkum herbivorního hmyzu na ploše 75 tisíc km² nížinného lesa na Papui-Nové Guineji ukázal, že většina druhů hmyzu je schopna napadat několik blízce příbuzných druhů rostlin a úspěšně vyhledávat jejich populace v tropické vegetaci. Výsledkem jsou velké zeměpisné areály tropických druhů hmyzu.

Je všeobecně známo, že v tropickém lese žije velmi mnoho druhů hmyzu. Ekologové se ale nemohou shodnout na tom, jak se druhové složení tohoto hmyzu mění z jednoho místa na druhé, na vzdálenosti desítek až stovek kilometrů. Mnoho druhů totiž stále není odborně popsáno a pojmenováno, takže při studiu zreměpisného rozšíření tropického hmyzu nelze spoléhat na druhové seznamy z jednotlivých lokalit. Náš výzkum herbivorního hmyzu na ploše 75 tisíc km² nížinného lesa na Papui-Nové Guineji ukázal, že většina druhů hmyzu je schopna napadat několik blízce příbuzných druhů rostlin a úspěšně vyhledávat jejich populace v tropické vegetaci. Výsledkem jsou velké zeměpisné areály tropických druhů hmyzu. Složení hmyzích společenstev se tak příliš nemění ani na vzdálenost několika set kilometrů. Mimořádně vysoká lokální (alfa) diverzita hmyzu tropických lesů je tak vyvážena pomalou směnou druhů (beta diverzitou) na větším zeměpisném měřítku. Tyto výsledky se vztahují na nížinné lesy okolo veletoků, což je dnes převažující typ tropických lesů přežívajících na Zemi. Studie je zajímavá i metodicky, neboť zahrnovala expedice do jedněch z nejodlehlejších oblastí planety.

Novotny, V., Miller, S.E., Hulcr, J., Drew, R.A.I., Basset, Y., Janda, M., Setliff, G.P., Darrow, K., Stewart, A.J.A., Auga, J., Isua, B., Molem, K., Manumbor, M., Tamtiai, E., Mogia, M. and Weiblen, G.D.: Low beta diversity of herbivorous insects in tropical forests. Nature 448: 692-695 (2007)

Hulcr, J., Novotny, V., Maurer, B.A. and Cognato, A.I.: Low beta diversity of ambrosia beetles (Coleoptera: Curculionidae: Scolytinae and Platypodinae) in lowland rainforests of Papua New Guinea. Oikos 117: 214-222 (2008)

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Entomologický ústav
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA